OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

O mne / About me

o mne... platí stare známe, že zakázané ovocie najviac chutí. 

Ako malý som nemohol chovať nič. Teraz by som choval všetko.  Nie som zúrivy chovateľ prahnúci po dokonalosti. Mám dosť známych ktorí sa genetike venujú profesionalne . Páči sa mi ich zanietenosť dosiahnuť  žiadaný výsledok.  Ja chovám zvieratá skôr ako by som povedal  ,,pre radosť z pohybu"  Prvou britkou  ktorú som kúpil bola Viky   a tak ako mnohí predo mnou  bez PP .Nekôr som sa stretol s papierovými britkami  a dve som si priniesol domov.  A to je Viky celkom vydarená mačička .  U zvierat s PP je genofond istý . Zatiaľ čo u zvierat bez papierov  Vám pôvod bez prímesí nikto nemôže garantovať.  Tak isto ani  PP  Vam negarantuje , že si kupujete  špičkové zviera.  Chovateľ to zvyčajne zaujemcovi povie, ktoré mačiatko podľa neho je vhodné na ďalší chov.. Preukaz pôvodu dostane aj mačiatko,   ktoré vôbec nemusí splnať  štandart daného plemena.  To že to je zviera vhodné do chovu sa potvrdí az po posúdení na výstave v čase dosiahnutia dospelosti  tým že získa chovnosť.  A tak je na rozhodnutí každeho či si kúpi maciatko bez PP alebo s PP.

Na niektorých forách venovaným zvieratám som sa stretol s názorom na chovateľov  zvierat bez PP, že sú to len množitelia, ktorí sa správajú nezodpovedne a zapĺňajú útulky svojimi odchovmi. Stačí sa pozrieť do útulkov, koľko je tam čistokrvných mačiek . Myslím že mizivé percento, takže to nebude až také zlé.  Mnohé zvieratá bez PP si žijú lepšie ako lordi, a mnohé s PP sú ako poslední vydedenci niekde v pivnici - chované len pre zisk . Niektore chovné stanice nedajú svojich zverencov ani len testovať na zakladné rizikove ochorenia. Ja mám testované všetky bez ohľadu na to či maju preukaz pôvodu, alebo nie.  Nechcem týmto propagovať chov zvierat bez PP , lebo tento je úplne mimo kontroly / mačky sú často nakrývane od útleho veku  pri každej ruji, bez možnosti oddychu o testoch a vakcinacií mnohí ani nepočuli /, ale ani zatracovať tých čo  zvieratá bez PP chovajú.    V registrovaných chovateľskych staniciach je starostlivosť o mačky vo väčšine prípadov neporovnatelná s chovom  bezpapierových mačiek a na mačiatkach sa to časom ukaže.   Toľko o chovateľoch a množiteľoch , všetko záleží na prístupe k chovu.

Celkom nesúhlasím ani  s tým,  že všetky voľne žijúce mačky treba pozatvárať do útulkov. Pre mačiatka je útulok určite veľkým prínosom ak nie záchranou života. Najmä vtedy  ak sa podarí mačiatko umiestniť do novej rodiny. Pre dospelé mačky je však útulok vo väčšine prípadov skôr traumou a väzením. Tu je skôr priestor na vakcináciu voľne žijúcich mačiek. Voľne žijúca mačka si vždy nájde  niekoho, kto ju nakŕmi , nikdy nespí vonku na daždi a v nepohode.  Vždy sa niekde nájde teplé miestečko, ktoré sa jej stane domovom. Veď práve tá mačacia nezávislosť je to, čo sa nám na mačkách najviac páči a čo mačkám mnohí v duchu  závidíme.  Stratiť slobodu a nezávislosť za 3x denne teplú stravu - veď to majú aj odsúdení v nápravných ústavoch a predsa by sme s nimi nemenily.  Skúste sa aj Vy pozrieť vo svojom okolí ako žije Vaša suseda - mačka ?! A potom to skúste  aj  z jej pohľadu. Mnohí z nás by chceli byť  v budúcom živote práve mačkou.

Nechcem tu rozoberať večné témy.  Nič nie je len čierne, alebo biele . Nedalo mi však vyjadriť môj názor. Netvrdím že je správny,  ale je to o mne a tak som ho tu napísal.   V pohode si môžeme vymeniť názory.  Adresa je v pošte.